Rokycansko

Poznejte jak v lidové písničce Takhle v Rokycanech nejen po lehoučku tancujou

Jaká místa si v Rokycanech zaslouží vaši pozornost? Nejsou to jen zbytky hradeb, nádherné náměstí s řadou městských domů, mariánským sloupem, barokním děkanstvím, okázalou radnicí a kostelem Panny Marie Sněžné, ale také muzeum vojenské techniky nebo unikátní vodní hamr v nedaleké Dobřívi.

Kontaktní osoba

Zájmové body

Pomník na demarkační linii

V těchto místech došlo poprvé na území Československé republiky k setkání armád protifašistické koalice - armády americké, které osvobodila Rokycany v pondělí 7. května a rudé armády, které vstoupila do Borku ve středu 9. května 1945. Na věcnou památku našich osvoboditelů s poděkováním za všechny oběti.

Pražská ulice u silnice

Zdarma

Mariánský sloup na Masarykově náměstí

Mariánský sloup se nachází před kostelem Panny Marie Sněžné. Vznik tohoto sloupu vysvětluje latinský nápis na jeho spodní části: "Ke slávě a uctění panny, věčného krále roditelky, třikrát z ohně vzešlé, Jan Rauch, Jan Eisel, Jan Gallus, občané rokycanští, opravdu zbožné mysli, postaviti dali." Na vrcholu sloupu je umístěna socha P. Marie s Ježíškem a na spodní části je umístěno devět soch světců. Mariánský sloup je dílem J. Hofmana z roku 1725 a autorem sochařské výzdoby byl Václav Baura - datováno 1770.

Masarykovo náměstí 1, Střed, 337 01 Rokycany

Zdarma

Hvězdárna Rokycany

Hvězdárna se nachází na Oseckém vrchu na severním okraji města Rokycany (zhruba 12 km východně od Plzně) nad místní nemocnicí v nadmořské výšce 400m. K dispozici je technika od malých přenosných přístrojů až po dalekohled s průměrem hlavního zrcadla 508 mm v severní kopuli. Přístroji je možné pozorovat noční oblohu (Měsíc, planety, dvojhvězdy, hvězdokupy, galaxie, mlhoviny) a ve dne Slunce (fotosféra, chromosféra). O každém úkazu se dozvíte spoustu zajímavostí, přijďte se podívat. Z odborné činnosti se hvězdárna věnuje především systematickému pozorování zákrytů, zejména hvězd planetkami.

Voldušská 721, 337 01 Rokycany

20Kč/osoba

Muzeum Dr. B. Horáka

V době prvohor se muzeum Dr. B. Horáka můžete ocitnout nejen díky známému filmu Cesta do pravěku, ale i díky Muzeu Dr. B. Horáka v Rokycanech, které má ve svých sbírkách více než 103 000 zkamenělin. Zkrátka zde nepřijdou ani ti, které láká „nedávná“ historie a chtějí se podívat, jak se na Rokycansku žilo v 19. století či jak fungovala cvočkařská dílna a vyvíjelo se železářství v našem kraji. Nedílnou součástí muzea je i vodní hamr v obci Dobřív, který je národní technickou památkou. Až do současnosti se uchoval zcela funkční a sílu vodou poháněných strojů vám rádi ukážou místní kováři. Otevírací doba muzea: celoročně, úterý až neděle 8:00 – 12:00 a 12:30 – 16:00 hodin Otevírací doba vodního hamru: 1. 4. – 31. 10., středa až neděle 8:00 – 12:00 a 12:30 – 17:00 hodin"

Muzeum Dr. B. Horáka v Rokycanech, nám. J. Urbana 141, 337 01 Rokycany

Hromadné akce 15 Kč/osoba

Park U Plzeňské brány

Park je z části vybudován na místě bývalého hřbitova, což je zřejmé z dochovaných náhrobků, které se v parku nachází. Rekonstrukce parku probíhala od roku 2011 a byla spolufinancována z Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad. První zmínka o rekonstrukci bývalého hřbitova je zaznamenána již v roce 1913 a v roce 1931 padly první návrhy zde vybudovat park. Tento záměr se podařilo městu Rokycany realizovat až téměř o 100 let později.

Plzeňská 129, Plzeňské Předměstí, 337 01 Rokycany

Zdarma

Rozhledna na Kotli

Celokovová stavba vystavěná v roce 2014 je vysoká 28 metrů. Konstrukce je ve tvaru válce s točitým schodištěm. Vyhlídková plošina 25 metrů nad terénem je v nadmořské výšce 600 metrů. Z rozhledny uvidíte významné vrcholy Brd, Šumavy, Českého lesa, Krušných hor a Českého středohoří. Z rozhledny uvidíte významné vrcholy Brd, Šumavy, Českého lesa, Krušných hor a Českého středohoří. Na vrcholu Kotle stála dřevěná rozhledna již před sto lety. Vrch je součástí členité Klabavské pahorkatiny složené převážně z ordovických zvrásněných břidlic s křemenci.

11732 vrch Kotel u, 338 42 Kamenný Újezd

Zdarma

Ubytování

Domov mládeže SŠ Rokycany

Ubytování se nachází v moderní šestipatrové budově, hotelového typu.

Františka Kotyzy 1026, Nové Město, 337 01 Rokycany 1

235Kč/noc/osoba na 1-2 dny

Stravování

Tady zatím nic není 🙂

Časem se tu ale určitě něco objeví 😉 .