Plzeň

Plzeň není jenom pivo

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Kontaktní osoba

Zájmové body

Divadlo Alfa

Plzeňské Divadlo Alfa se specializuje na loutková představení a v naprosté většině má ve svém repertoáru inscenace pro děti různých věkových skupin – od pohádek pro děti předškolního věku, přes příběhy pro menší školáky až po loutková představení určená puberťákům. Stačí si jen vybrat z bohaté nabídky představení.

Rokycanská 7, Plzeň

60,- Kč

Turistické informační centrum

Kromě jiného lze zde nakoupit i hromadné jízdenky na všechny 3 dny.

nám. Republiky 290/41, 301 00 Plzeň 3

 

Mariánský sloup

Mariánský sloup

Mariánský sloup na centrálním plzeňském náměstí Republiky před Císařským domem je postaven v barokním slohu. Sloup nechala postavit městská rada roku 1681 jako poděkování za skončení morové epidemie. Poslední velká rekonstrukce proběhla v letech 2020–2021. Je chráněn jako kulturní památka České republiky

Náměstí republiky, Plzeň

Zdarma

Západočeské muzeum

Muzeum nabízí pro školní kolektivy zajímavé programy, vše je o domluvě: https://www.zcm.cz/pro-skoly

Kopeckého sady 2, 301 00 Plzeň

Dle informací na webových stránkách

Trampolíny JUMP Family s.r.o.

Mnoho atrakcí, nutná rezervace předem a domluva na skupinovém vstupném na emailu: manager.plzen@jumpfamily.cz, platí pouze skákající, doprovod zdarma.

Cvokařská 17, Plzeň

130,- Kč skupinové vstupné

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka

zážitkový okruh v okolí boleveckých rybníků, má 5,3 kilometru. Průvodci po stezce v rekreační oblasti jsou dřevěné sochy Spejbla a Hurvínka, hlídají deset stanovišť. Děti i dospělí tam plní pohybová zadání a získají rady, jak je správně vykonávat. Město chce projektem vést mladé ke sportu; jsou tu krásná sochařská díla a na stanovištích zazní dialogy Spejbla a Hurvínka, které se dají načíst QR kódem. Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka je volně přístupný. Start je na hrázi Šídlovského rybníka. Pokračuje rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži, k pískovcové skále Pupek a rybníčku v Arboretu Sofronka. Z něj vede přes novou lávku nad tratí a silnicí k Třemošenskému rybníku a k rybníku Nováček u sídliště Košutka.

okolo bolevických rybníků

Zdarma

Zahrada vzpomínek

Zahrada vzpomínek

"Pomocná synagoga v Plzni stála ve Smetanových sadech. V roce 2002 zde byl zřízen pomník obětem holokaustu s názvem Zahrada vzpomínek. Pomocná synagoga v Plzni stála ve Smetanových sadech v Plzni ve dvoře domu čp. 80/5 od roku 1875. Roku 1997 došlo ke zřícení střechy, prostory byly vyklizeny a v roce 2002 zde byl zřízen pomník obětem holokaustu s názvem Zahrada vzpomínek. Na oblázky v něm umístěné napsali dobrovolníci jména všech židovských obětí z Plzně a okolí, které zahynuly během nacistické okupace. "

Smetanovy sady 80/5, 301 00, Plzeň

Volně přístupné

3 kašny na náměstí

Pozlacené chrliče symbolizují tři postavy z městského erbu, anděla, chrtici a velblouda.

Nám. republiky 41, 301 00, Plzeň

Volně přístupné

ZOO

Zoologická a botanická zahrada města Plzně je zoologická a zároveň botanická zahrada v Plzni, druhá nejstarší zoo v České republice. Chová nejvíce druhů živočichů ze všech zoo v Česku, roce 2018 zde bylo chováno 1 192 druhů živočichů.

Pod Vinicemi 928/1, 301 00, Plzeň

Vstupné je možné zaplatit samostatně nebo s dinoparkem

Muzeum loutek v Plzni

Muzeum loutek v Plzni

Loutky těší a baví po mnoho let již celé generace lidí, ale i loutky mají své osobité příběhy. Některé kočovaly s divadly, jiné rozesmály tisíckrát celé publikum, některé vystupovaly v děsivých dětských snech nebo se proslavily po celém světě. Prostřednictvím loutek můžete prožít téměř cokoli, vydat se až kam dovolí Vaše fantazie

nám. Republiky 23, 301 00, Plzeň 3

Základní vstupné 60,-Kč, studenti 30,-Kč, rodinné (2 dospělí, 4 děti) 130,- Kč

Velká synagoga

Velkolepá stavba Velké synagogy měla pohnutý osud už od svého počátku. Původně měla být postavena v neogotickém slohu severského typu podle návrhu vídeňského architekta Maxe Fleischera, nakonec ale jeho návrh přepracoval plzeňský stavitel Emanuel Klotz. Proč? Monumentální stavba se dvěma vysokými věžemi a trojlodní dispozicí prý mohla zastínit plzeňskou katedrálu. Věže proto byly sníženy na dnešních 45 metrů a návrh přepracován tak, aby bylo zcela jasné, že se nejedná o křesťanský kostel. Interiéry jsou vyzdobené malbami s rostlinnými motivy, varhany sestavili bratři Braunerovi z Uničova roku 1893 a ve dvoře synagogy se nachází patrový Rabínský dům, postavený v novorománském slohu. Upozorňujeme, že vnitřní prostory jsou do r. 2022 uzavřeny.

Sady Pětatřicátníků 11, 301 37 Plzeň 3

Zdarma

Techmania Science center

Plzeňské science center Techmania je experimentální stanice pro zvídavé. Představuje most mezi neformálním vzděláváním a populární turistickou destinací. Cílem Techmanie je pomáhat žákům, studentům i rodinám s dětmi nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a v obecné rovině objevovat možnosti lidského poznání.

U Planetária 2969/1, Plzeň, 301 01

Vstupné dle ceníku na webových stránkách

Plzeňské podzemí

Dnes rozsáhlé podzemí se rozrůstalo postupně s výstavbou gotické Plzně, založené okolo roku 1295. V jeden rozlehlý celek ale bylo spojeno až později. Jenotlivé (až třípatrové) sklepy, sloužící ke skladování potravin, propojily štoly aby tak vznikl 750 metrů dlouhý prohlídkový okruh v severovýchodní části systému. OD 1.4.2009 VSTUP Z BUDOVY PIVOVARSKÉHO MUZEA – Veleslavínova 6, Plzeň Plzeňské historické podzemí – 50 minut Plzeňské historické podzemí, labyrint chodeb, sklepů a studní, byl pod plzeňským centrem budován již od 14. století a je neodmyslitelně spojen s historií i současností města.

Veleslavínova 58/6, Vnitřní město 301 00 Plzeň

150,-Kč

Muzeum pivovarnictví

Muzeum pivovarnictví

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě. Expozice Pivovarského muzea přibližuje nejstarší historii města Plzně, rozvoj řemesel, vznik a rozmach cechů, počátky a vývoj pivovarnictví. Vypráví taktéž o řemeslech, která jsou s pivovarnictvím od pradávna spojená, jako je sladovnictví, bednářství, povoznictví nebo pohostinství. Projdete sladovnou, takzvaným hvozdem, valečkou, laboratoří a sklepy s lednicí. Prohlédnete si pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví a další sběratelské kuriozity.

Veleslavínova 58/6, Vnitřní město 301 00 Plzeň

100,- Kč. Nad 15 lidí je nutné se předem objednat - nyní vstupenky za 28,-Kč

Muzeum strašidel

Muzeum strašidel

Jedinečná expozice strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje. Muzeum strašidel se nachází na západní straně nám. Republiky v samém centru města Plzně. Už od 16.století býval domem hostinským, dnes hotel Central. Dům, jako celá Plzeň, je protkán pověstmi, pohádkami, tajemnými bytostmi a strašidly. S úsměvem a nadsázkou nahlédneme do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů. Bájný kníže Radouš, vodníci, čarodějnice, Saracenský čert, ohnivý pes, draci a jiná havěť nestoudná je u nás v Muzeu k vidění. Počet bytostí se neustále mění, neboť strašidla se prostě objevují a zase ztrácejí, aby nás mohla znovu vystrašit.

Náměstí Republiky 33, 301 00 Plzeň

Skupiny 40,- Kč

Věž Katedrály sv. Bartoloměje

Věž Katedrály sv. Bartoloměje

Při návštěvě Plzně využijte možnost podívat se město z výšky a zajděte se podívat na věž katedrály sv. Bartoloměje. Její špička sahá až do výšky 102,26 metru a je tak nejvyšší ze všech kostelních věží u nás. Stačí zdolat necelých tři sta schodů a z vyhlídkového ochozu se před vámi otevře pohled na celé historické centrum, za jasného počasí bývají dobře vidět vrcholky Šumavy a dokonce i Alpy.

Náměstí Republiky 234/35, 301 14 Plzeň

Dospělí 60,- Kč, děti 40,- Kč, rodinné vstupné (2+2)150,- Kč

Katedrála sv. Bartoloměje

Katedrála sv. Bartoloměje

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka. Komentované prohlídky podkroví vždy od 17.30 hod.

Náměstí Republiky 234/35, 301 14 Plzeň

Podkroví 150,- Kč

Ubytování

Byty zahradní

 

Zahradní 21, 326 00 Plzeň

225 Kč/noc ve vícelůžkovém pokoji

Apartmány Slovanská

 

Slovanská 60, 301 00 Plzeň

Smluvní ceny pro kolektivy.

Plavecký bazén

Na stránkách naleznete formulář obsazenosti.

Nám. Generála Piky 42, 326 00 Plzeň

250,- Kč/noc

Stravování

Ranč Šidlovák

Pro zájemce o Hurvínkovu cestu - zde se můžete najíst, zavolejte a domluvte si např. společné jídlo. A ještě vás svezou na koních, rezervace nutná předem, na jejich stránkách i množství turistiky kolem. Info na Facebooku

Gerská 1, 323 00 Plzeň 1

Dle jídelního lístku

Jídelna u Strejců

Byla otevřena v roce 2001. Denně se zde připravuje 40 druhů jídel včetně ZDRAVÝCH JÍDEL . Kromě kvality a příznivých cen naši zákazníci oceňují i rychlost, s jakou jsou u nás obslouženi a interiér restauračního typu s útulnými ve dřevě vyvedenými boxy. Každý pátek nabízíme výborné staročeské vdolky zdobené povidly, bílým jogurtem, šlehačkou a tvarohem.

Nám. Generála Píky 11, 326 00 Plzeň

Dle jídelního lístku